Home - FAQ - Search - Memberlist - Usergroups - Register - Profile - Log in to check your private messages - Log in
 
Kako promijeniti prednje ležajeve da potraju 85000 milja ?!

 
Post new topic   Reply to topic    mini club zagreb Forum Index -> Problemi
View previous topic :: View next topic  
Author Message
K-not
Mini Owner


Joined: 02 Apr 2009

Mini: Inno 998 '70.,Inno 1275 '71.,Austin mini 1275 '71.,Rover mini MF '91
Posts: 160
Location: Zagreb

PostPosted: Thu Jun 25, 2009 12:26 pm    Post subject: Kako promijeniti prednje ležajeve da potraju 85000 milja ?! Reply with quote

DON'T ASSUME ALL THESE AFTERMARKET KITS FIT YOUR HUBS CORRECTLY BY JUST BOLTING THEM IN, MANY DO NOT. I HAVE REPLACED A FEW FRONT BEARINGS FITTED BY A MINI SHOP THAT NEVER CHECKED PRELOAD. THEY FAILED WITHIN A COUPLE OF WEEKS.

Assembly of Timken style tapered roller bearings to Mini front hubs (both drum and disc type)
NOTE- special equipment is needed- if you don’t have it, take it to somebody who does.

1. Clean the hubs out, check for undue wear on the centre web from bearing cups spinning. If bad, find another hub. Fit the new cups, ensuring they seat against the web. If slightly loose use Loctite 609 on the outside of the cups.

2. Check the new bearings are a neat sliding fit on the C/V (are on drive flange, with drum type). Remove any burrs with 220 wet/dry paper. If the C/V or drive flange is grooved, find another.

3. Assemble the bearings, spacer, C/V and drive flange without the seals.
4. Fit the nut and washer, torque up to 60lb/ft for drum C/Vs and 150lb/ft for disc C/Vs.

5. Rotate the drive flange by gripping it with finger and thumb, if it feels slightly tight but spins without any jerkiness that is OK. If it is tight and jerky when turned slowly, the spacer is too short. If it is loose and can be rocked even slightly, the spacer is too long.

6. If there is looseness (the usual problem if any) set up a dial gauge on a magnetic base or bracket, aligned with the end of the C/V. Push and pull the CV to establish end float present. Then machine or surface grind the spacer by (end float +.001”), this will give .001” preload when assembled. eg if it has .005” end float, grind .006” off. The spacer must be accurately machined parallel, do not try and do it by filing or using an angle grinder. Reassemble and check again rotation again.

7. If the bearings are tight and jerky you will need to find or make a spacer that is too wide, then assemble it, and proceed as in [6] above.

8. When you are happy with the rotation torque, disassemble, grease the bearings, fit the seals and reassemble.

Properly done, the tapered rollers last for a long time. My car had them replaced by me about 85,000 miles ago using this method, they are still fine.

Written by ''drmini in aust'' on ausmini forum.
_________________
U nas je 'ajduka mozak k'o u ćuka;
rječce dvije odjekuju na bini;
čuješ samo: mini, mini...
Back to top
View user's profile Send private message
Fakin
Mini Owner


Joined: 03 Jun 2007
Age: 45

Mini: 1000 '71, 1000 '76, Cooper S '71
Posts: 2034
Location: Zagreb

PostPosted: Thu Jun 25, 2009 1:00 pm    Post subject: Reply with quote

nice! Very Happy
_________________
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
Lilihip
Mini Owner


Joined: 21 May 2007
Age: 44

Mini: 1964 Morris 850
Posts: 2157
Location: Zagreb

PostPosted: Thu Jun 25, 2009 7:04 pm    Post subject: Reply with quote

dobra fora za isprobati na suho!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Lilihip
Mini Owner


Joined: 21 May 2007
Age: 44

Mini: 1964 Morris 850
Posts: 2157
Location: Zagreb

PostPosted: Sun Dec 11, 2011 7:49 pm    Post subject: Reply with quote

osvrnuo bi se na ovu temu jer su mi prednji ležajevi definitivno noćna mora. Na Cooperu sam ih barem 3 seta promjenio - ok, jednim djelom jer imam 13" kotače ali bez obzira na to mislim da ležaj ne može otiči tj- čuti se nakon 600-800km kao što se meni počeo čuti nakon zadnjeg slaganja. Niti jednom ih nisam sastavljao gornjom metodom tako da to može biti razlog svakako.
Evo ovaj vikend sam išao isprobati tu metodu na vazgajevom MPIu.
Prvo sam sve dobro počistio i ugradio nove ležajeve i nove homokinetike. Nisam bio siguran kako ću isprobati vrtiti flandžu osim ako nije na autu ali ako je na autu onda moram montirati čeljusti tako da zategnem maticu, a opet da je sve slobodno kako bi poslušao zvukove moram maknuti poluosovinu. anyway, zategno sam sve u škripcu i isprobao. čini mi se da je ispalo iz prve savršeno jer nije ništa zapinjalo niti je imalo lufta! možda sreća!

No išao sam isprobati još jednu metodu koju sam vidio na wheeler dealersima, evo kratki filmić.

http://www.youtube.com/watch?v=5DCc5Vvioi8

sorry na snimci sa mobitela, tak mi je bilo najlakše ali kuži se kaj je Ed htio reći. OK ovdje se radi o ležajevima za zadnje kotače koji nisu pogonski no bez obzira proveo sam i tu metodu pa ćemo vidjeti kaj će biti. btw Ed to radi na dodge chargeru Smile

i još jedna stvar koja me strašno nervira su one rupice za šplentu na homokinetiku. ciljam precizno u Nm na koliko ćuo stegnuti i onda skužim da moram još 1/4 kruga dotegnuti da stvaim šplentu - pa to sigurno isto našteti ležaju jer ga se dotegne za još npr 5kg samo da bi ugurali šplentu.

mislim da je ovo jedno od rješenja ali hebiga. nije baš najdostupnije
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Fakin
Mini Owner


Joined: 03 Jun 2007
Age: 45

Mini: 1000 '71, 1000 '76, Cooper S '71
Posts: 2034
Location: Zagreb

PostPosted: Mon Dec 12, 2011 9:18 am    Post subject: Reply with quote

Di to ima za kupiti?
_________________
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
aca grunf
Mini Owner


Joined: 17 Nov 2009
Age: 61

Mini: mini 1000-71 mini 850-76
Posts: 58
Location: Beograd

PostPosted: Mon Dec 12, 2011 1:36 pm    Post subject: Reply with quote

za trajnost lezajeva su najodgovornije distance izmedju lezaja,samim polozajem odredjuju gde ce na matici proci splentna za osiguranje,a tu je i podloska ispod matice,jer kad zatezes maticu,onda nesme vise od dve trecene ,mislim na onaj zubic sto je izmedju polozaja osa za osiguranje,dotezati.
kad se postavlja novi lazaj prednjeg tocka,mora se naravno prekontrolisati distacer,a on nesme imati slobode kretanja izmedju lezaja u sklopljenom stanju bezhomokinetika,sto znaci da kad ubacis lezaje u obe strane,distancer nesme imati moguce pokrete van svoje ose,vec samo da prati obrtne pokrete lezaja po osi.naravno,tu su bitna i ostecenja podloske i mesta ispod podloske,a sve zajedno odredjuje polozaj matice u stegnutnom stanju i kuda ce proci ,,osigurac,,,
jos jedan savet nevezano za predjenu kilometrazu,periodicna provera moguceg minimalnog lufta u lazaju kao preventiva,i dotezanje...
fora je u tome da nedozvolis pretezanje matice u samom startu,kako fakin pomenu...
Back to top
View user's profile Send private message
Lilihip
Mini Owner


Joined: 21 May 2007
Age: 44

Mini: 1964 Morris 850
Posts: 2157
Location: Zagreb

PostPosted: Mon Dec 12, 2011 2:08 pm    Post subject: Reply with quote

Fakin wrote:
Di to ima za kupiti?


japan, delta
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
redBeast
Mini Owner


Joined: 07 Apr 2008
Age: 38

Mini: Buco
Posts: 452

PostPosted: Thu Oct 18, 2012 12:05 pm    Post subject: Reply with quote

Koje šajbice stavljate i dali ima razlog zašto one nisu u paketu s ležajevima kao što je to slučaj za druge aute?
_________________
Nekima je za sreću potrebno malo, a meni treba mini!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Fakin
Mini Owner


Joined: 03 Jun 2007
Age: 45

Mini: 1000 '71, 1000 '76, Cooper S '71
Posts: 2034
Location: Zagreb

PostPosted: Thu Oct 18, 2012 2:53 pm    Post subject: Reply with quote

Ne idu u kompletu sa ležajevima jer su konusne i koriste se samo na disk kočnica/ovjes/homokinetik/flanđa .. bla.
A i set bi bio skuplji. Pa bi onda svi kukali kako su im ležajevi skupi i bla bla bla.
Doboši to nemaju.

http://www.minispares.com/product/Classic/Drivetrain/Drive%20flanges/FAM9270A.aspx?0802&ReturnUrl=/shop/classic/Drivetrain/Drive~flanges.aspx|Back%20to%20shop

Ne vidi se dobro na slici ali donja strana je konusna.
_________________
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
redBeast
Mini Owner


Joined: 07 Apr 2008
Age: 38

Mini: Buco
Posts: 452

PostPosted: Thu Oct 18, 2012 7:51 pm    Post subject: Reply with quote

Vidiš, ima logike, nisam se toga uopće sjetio.

Taj sam i našao na sparesu, ali nisam skužio da je konusan. Hvala na pojašnjenju. Ima li itko takva dva da se spreman odvojit od njih?
_________________
Nekima je za sreću potrebno malo, a meni treba mini!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
porkpie
Mini Owner


Joined: 03 Jun 2008
Age: 56

Mini: Mk V Mainstream Cooper '91, Mk III Austin Mini 1000 '71, Mk I Morris Mini 850 '67...
Posts: 678
Location: zagreb

PostPosted: Thu Oct 18, 2012 7:59 pm    Post subject: Reply with quote

Imam dva al ne dam trebaju mi skoro:)) trebo si naruciti kad i flange:)))
_________________
You're only supposed to blow the bloody doors off!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Lilihip
Mini Owner


Joined: 21 May 2007
Age: 44

Mini: 1964 Morris 850
Posts: 2157
Location: Zagreb

PostPosted: Sat Nov 24, 2012 10:33 am    Post subject: Reply with quote

Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
bobo
Mini Owner


Joined: 03 Dec 2007
Age: 41

Mini: MK3 u dijelovima
Posts: 364
Location: Zagreb, Maksimir

PostPosted: Sat Nov 24, 2012 10:59 am    Post subject: Reply with quote

Lilihip wrote:
osvrnuo bi se na ovu temu jer su mi prednji ležajevi definitivno noćna mora. Na Cooperu sam ih barem 3 seta promjenio - ok, jednim djelom jer imam 13" kotače ali bez obzira na to mislim da ležaj ne može otiči tj- čuti se nakon 600-800km kao što se meni počeo čuti nakon zadnjeg slaganja. Niti jednom ih nisam sastavljao gornjom metodom tako da to može biti razlog svakako.
Evo ovaj vikend sam išao isprobati tu metodu na vazgajevom MPIu.
Prvo sam sve dobro počistio i ugradio nove ležajeve i nove homokinetike. Nisam bio siguran kako ću isprobati vrtiti flandžu osim ako nije na autu ali ako je na autu onda moram montirati čeljusti tako da zategnem maticu, a opet da je sve slobodno kako bi poslušao zvukove moram maknuti poluosovinu. anyway, zategno sam sve u škripcu i isprobao. čini mi se da je ispalo iz prve savršeno jer nije ništa zapinjalo niti je imalo lufta! možda sreća!

No išao sam isprobati još jednu metodu koju sam vidio na wheeler dealersima, evo kratki filmić.

http://www.youtube.com/watch?v=5DCc5Vvioi8

sorry na snimci sa mobitela, tak mi je bilo najlakše ali kuži se kaj je Ed htio reći. OK ovdje se radi o ležajevima za zadnje kotače koji nisu pogonski no bez obzira proveo sam i tu metodu pa ćemo vidjeti kaj će biti. btw Ed to radi na dodge chargeru Smile

i još jedna stvar koja me strašno nervira su one rupice za šplentu na homokinetiku. ciljam precizno u Nm na koliko ćuo stegnuti i onda skužim da moram još 1/4 kruga dotegnuti da stvaim šplentu - pa to sigurno isto našteti ležaju jer ga se dotegne za još npr 5kg samo da bi ugurali šplentu.

mislim da je ovo jedno od rješenja ali hebiga. nije baš najdostupnije


Da se nadovežem na ovaj post, a tice se moment kljuceva.
Lilihip, za danu nominalnu vrijednost zakretnog momenta, odstupanje kod konacnog opterecenja zatezanja moze varirati cak do - + 60% . Imajuci to na umu mozemo zakljuciti da su podjednako (ne)sigurne metode zatezanja kilo kljucem kao i po osjecaju.. Jednostavno, nasim znanjem, alatom i mogucnostima nemoguce je tocno odrediti moment kojim pritezemo. Za vise informacija procitaj skf-ov prirucnik za pritezanje vijaka http://www.skf.com/files/239454.pdf
_________________
"The original history is made, never bought"
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    mini club zagreb Forum Index -> Problemi All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group